Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základy kojení

Kojení je nejzdravější a nejpřirozenější způsob krmení vašeho dítěte.
 

Kojení je nejzdravější a nejpřirozenější způsob krmení vašeho dítěte. Mateřské mléko každé matky má unikátní složení vhodné právě pro její děťátko a obsahuje protiinfekční buňky a bílkoviny, které napomáhají k udržení zdraví vašeho dítěte. Kojení může být příjemné pro vás oba. Možná budete nejprve potřebovat trochu praxe, ale existuje skutečně mnoho důvodů pro to, abyste se snažila kojit.

Proč je kojení nejlepší – výhody pro dítě 

Výhody pro maminku 

Co očekávat

Zajištění dobré tvorby mléka

Strategie využívání láhve

Kdy krmit dítě

Jaké množství je dostatečné?

Jaké množství je nedostatečné?

Mléko na cestě

Proč je kojení nejlepší – výhody pro dítě

Mnozí čeští pediatři doporučují, aby maminky své děti kojily alespoň v prvním roce života, zejména prvních šest měsíců. Existuje pro to řada dobrých důvodů. Kojené děti jsou méně náchylné k ušním infekcím, alergiím, zvracení, průjmům, zápalu plic, dětské cukrovce a meningitidě. Nové výzkumy ukazují, že mateřské mléko zlepšuje vývoj mozku vašeho dítěte. Mateřské mléko je snáze stravitelné než sušené mléko nebo mléko kraví či kozí. Obsahuje veškeré vhodné minerály a vitamíny. Navíc je velmi výhodné: je zdarma a vždy po ruce, když má vaše dítě hlad, aniž byste musela cokoli připravovat. Jeho přínos pro zdraví dítěte se projevuje po celou dobu kojení.

Výhody pro maminku

Kojení má nepochybné zdravotní přínosy nejen pro vaše dítě, ale i pro vás. Kromě toho, že se jedná o ideální způsob navázání úzké vazby s vaším miminkem, pomáhá kojení stimulovat hormony, které smršťují dělohu zpět na velikost před těhotenstvím. Podle některých studií existuje u žen, které kojily, 50% pravděpodobnost, že neonemocní premenopauzální rakovinou prsu, a projevuje se u nich nižší riziko rakoviny vaječníků a osteoporózy. Kojení také pomáhá při redukci váhy po těhotenství, protože se do mléka dostává speciální druh tuku, který jste nabrala s těhotenstvím, a to dříve, než se uloží v těle.

Kojení pomáhá shodit kila tím správným tempem, proto není dobré zhubnout příliš brzy po porodu. Kojící ženy potřebují 2 až 4 kg navíc nad svoji předtěhotenskou váhu, aby udržely své tělo zdravé v době, kdy kojí své děti. Příliš rychlé hubnutí může mít negativní vliv na produkci mléka v době, kdy vaše dítě potřebuje růst a jí více. Tato kila navíc během prvních šesti měsíců přirozeně zmizí.

Co očekávat

Mateřské mléko se začíná vytvářet několik dní po narození dítěte. Do té doby se vaše děťátko bude živit mlezivem. Tato hustá a žlutá tekutina obsahuje hodně bílkovin a protilátek, které pomáhají vašemu miminku bojovat s infekcemi. Mlezivo je první potravou dítěte a jeho prvním zdrojem odolnosti proti nemocem. Obsahuje dostatek vody a tuku. V tomto období se do bříška vašeho dítěte vejde pouhá čajová lžička tekutiny, takže nepotřebuje příliš, aby se cítilo syté.

Vaše tělo je připraveno na kojení a vaše dítě rovněž. To ale neznamená, že na začátku nebudete potřebovat pomoc. V nemocnici by vám někdo měl pomoci přiložit dítě k prsu co nejdříve po porodu a pomoci dítěti uchopit bradavku. Potřebujete také vědět, zda kojíte správným způsobem. Ideální je nakojení dítěte ihned po porodu. Pokud budete potřebovat další pomoc, až se vrátíte domů, požádejte zaměstnance v nemocnici, zda vám mohou doporučit nějaké zdroje. Zdravotní sestry, samotná nemocnice a lékaři jsou dobrými pomocníky. Každý potřebuje na začátku poradit a dokonce i velice zkušené maminky mají specifické problémy, se kterými si nevědí rady.

Jakmile začne tvorba mléka, bude chtít váš novorozenec krmit v prvním dnu či prvních dvou dnech života každou hodinu. Díky tomu začne vaše tělo produkovat dostatek mléka a perfektně se přizpůsobí potřebám dítěte. Během dvou až čtyř dnů si vaše tělo na tyto „informace“ zvykne a vaše dítě bude potřebovat kojit méně často, zhruba každé dvě až tři hodiny, tedy 8 – 12krát během 24 hodin.

Jedná se o běžnou věc a neznamená to, že by dítě nebylo spokojeno s vámi, vaším mlékem nebo vaší péčí. Jeho neklid a pláč znamená, že ví, co potřebuje, a ví, jak to sdělit těm, kteří mu to mohou dát. V tomto věku můžete očekávat, že typické krmení trvá 10 až 15 minut z každého prsu.

Zajištění dobré tvorby mléka

V době kojení potřebujete správnou výživu, hodně tekutin a odpočinku. Spěte, když vaše dítě spí a pijte hodně zdravých tekutin. Nejlepší je mléko, voda a ovocné šťávy. Odpočívejte. Zbavte se nedůležitých úkolů, obtěžujících lidí a tlaků a zaměřte se na sebe a své dítě.

Budete muset dodržovat základní zdravou stravu, abyste udržela tvorbu mléka, ale nepotřebujete nic speciálního. Některé kojené děti jsou poměrně hodně citlivé na některé konkrétní potraviny ve stravě maminek. Pokud miminko příliš křičí poté, co jste snědla kořeněné jídlo, asi budete vědět, v čem je problém. Obecně ale kojící matky mohou jíst, co chtějí, pokud se ovšem jedná o zdravou stravu.

Vegetariánské matky, které kojí, potřebují ve své stravě dostatek vitamínů a minerálů. Pokud si nejste jistá, váš lékař vám doporučí odborníka na výživu nebo dietní sestru, která vám pomůže sestavit správný jídelníček. Budete-li jíst tři zdravá jídla denně a dvě malé svačiny, budete se cítit lépe a zajistíte dobrou tvorbu mléka.

Sání je přirozený instinkt dětí. Pamatujte si ale, že pokud dáte svému dítěti v prvních týdnech života dudlík, bude z vašich prsů jíst méně, což ovlivní produkci mléka. Nedávná studie prokázala, že používání dudlíků může narušit úspěch kojení. Proto je lepší odložit používání dudlíku až do okamžiku, kdy bude tvorba mléka stabilní, což je zpravidla na konci prvního měsíce. Snažte se dítě zavinout tak, aby mělo ručičky blízko úst. Tímto způsobem se snadno dostane k ruce a bude ji sát tak jako v bříšku.

Strategie využívání láhve

Pokud chcete, aby vaše dítě vyzkoušelo láhev, začněte nejdříve ve 2 až 4 týdnech. Nebuďte překvapená, pokud dítě bude láhev s odstříkaným mlékem odmítat. Kojené dítě prostě ví lépe než jeho maminka, kdy začít pít mléko z láhve. Cítí svoji matku a zná správný postup. Asi budete mít větší štěstí, když láhev s odstředěným mlékem dáte tatínkovi nebo paní na hlídání, kteří dítě nakrmí bez vaší přítomnosti.

Jakmile začnete dokrmovat, tvorba vašeho mléka se sníží. Záleží na vás, ale dobře si rozmyslete, zda chcete dávat dítěti umělé mléko, i když je tvorba mateřského mléka dobře rozvinutá. Ať se rozhodnete jakkoli, mějte na paměti, že jakékoli množství mateřského mléka je lepší než žádné, protože chrání zdraví vašeho dítěte.

Kdy krmit dítě

Krmte svého novorozence podle potřeby – tedy když má hlad. V prvních dnech nebude jíst moc, protože jeho žaludek je ještě příliš malý, ale bude chtít krmit často. Většina novorozenců potřebuje 8 až 12 krmení během 24 hodin, nebo krmení každé dvě až tři hodiny.

Jakmile se tvorba mateřského mléka stabilizuje, vzbuďte dítě na krmení, pokud spí déle než tři hodiny během dne nebo déle než čtyři hodiny v noci. Jinak se probudí příliš hladové. Jakmile se vše ustálí, bude vás budit podle potřeby.

Jak poznáte, že má vaše dítě hlad? Sledujte signály, jako:

  • Sací reflex (otevře pusu a otáčí hlavičku tam, kde si myslí, že by mohl být váš prs)
  • Tulí se k vašim prsům
  • Dělá sací pohyby nebo si dává ruce do pusy
  • Pláče (pozdní signál hladu – není třeba čekat na velký řev)

Vaše dítě až do šestého měsíce nepotřebuje nic jiného než mateřské mléko. Teprve poté doporučuje většina českých pediatrů zavést pevnou stravu jako doplněk výživy. Většina živin však bude i nadále pocházet z mateřského mléka (nebo sušeného mléka), a to až do prvního roku věku dítěte.

Jaké množství je dostatečné?

Jako řada kojících matek si možná nebudete jistá, zda má vaše dítě dostatek potravy. Poznáte, že pije, protože uslyšíte, jak polyká. Dalším signálem je spánek dítěte po jídle. Pokud má plné bříško a čisté plenky, bude pravděpodobně spát okamžitě po krmení.

Další signály toho, že má váš novorozenec dostatek potravy:

  • Počůrá se asi šestkrát denně a pokaká dvakrát až pětkrát, přičemž jeho stolice je žlutá až do 6 týdnů po narození. Některé děti tak efektivně zpracovávají mateřské mléko, že se u nich stolice vyskytuje ve velice dlouhých intervalech.
  • Jeho moč je světle žlutá, nikoli tmavě žlutá či oranžová.
  • Vaše prsy jsou po každém kojení měkké a „prázdné“.

Během prvního týdne života dítě ztratí až 10 % své porodní váhy. Po prvním týdnu však začíná přibírat a do konce třetího týdne by se mělo dostat minimálně na svoji porodní váhu. Koncem třetího týdne se mu začne zakulacovat obličej. Lékař při každé návštěvě dítě zváží.

Pokud vaše dítě neprospívá a nepřibývá na váze, nebo pokud vás trápí nějaké konkrétní signály říkající, že nedostává dostatečnou výživu, navštivte svého dětského lékaře.

Jaké množství je nedostatečné? 

Čas od času můžete mít pocit, že vaše dítě nemá dost mléka. Zdá se vám hladové i po prodlouženém krmení a přesto máte pocit „prázdných“ prsou. Jedná se o přirozený způsob úpravy tvorby mléka, jak vaše dítě postupně roste.

Chcete-li zvýšit produkci mléka, krmte dítě tak často, jak potřebuje. Musíte také pít dostatek tekutin a dostatečně odpočívat. To znamená, že den nebo dva budete muset kojení a odpočinku věnovat více času než jiným aktivitám. Vaše dítě je v pořádku, pokud pije s chutí a zcela normálním způsobem vylučuje moč a stolici, jak jsme popsali výše.

Vašemu tělu bude trvat přibližně 36 až 48 hodin, než se zvýšeným požadavkům vašeho dítěte přizpůsobí. Úkolem dítěte, které má jíst často je, aby dalo vašemu tělu ty správné signály. Nechte jej tedy dělat jeho práci. Pokud mu dáte láhev, zleniví a vaše tělo tvorbu mléka nezvýší.

Všechny kojící matky procházejí krátkými obdobími, kdy zásoba mléka neodpovídá potřebě. Přirozeným způsobem, jak reagovat na zvýšené požadavky, je častější kojení. Odpočívejte a oddávejte se těmto přirozeným rytmům.

Mléko na cestě

Pokud se vracíte zpět do práce, pořád můžete dítě kojit tak, že odstříkáte mléko v práci jednou nebo dvakrát denně a přinesete jej domů na další den. Doporučujeme tento postup. Je to způsob, jak můžete svému dítěti zůstat velice blízko, i když musíte odejít.

Existuje několik způsobů, jak odstříkat mléko – ručně, pomocí ruční nebo elektrické odsávačky. Časté kojení večer a v noci udrží vaši tvorbu mléka a budete velice blízko svému dítěti, i když se vám v práci stýská.

Odstříkané mléko můžete nechat v pokojové teplotě asi šest až osm hodin nebo v ledničce tři až pět dní, protože obsahuje přirozené konzervační látky. Mateřské mléko můžete i zmrazit a použít později, i když tehdy některé protilátky ztrácí. Po zmrazení nechte mléko při pokojové teplotě nebo jej ohřejte pod teplou tekoucí vodou. Po rozmražení znovu nezmrazujte.

Uchované mléko dobře protřepejte, protože dochází k oddělení tuku, který se usazuje na povrchu. Rozdělte je do rovnoměrných porcí a připravte ke krmení do lahviček.

Snažte se, aby vaše pracoviště bylo čisté, abyste měla soukromí a možnost odpočinku při odstříkávání mléka. Takový postup bude mít velký vliv na váš postoj a úspěch. Pokud nemáte tento prostor k dispozici, ozvěte se. Mnozí zaměstnavatelé vám ochotně pomohou, když jim řeknete, co vy i jiné kojící ženy na pracovišti potřebujete. Zaměstnavatel na takové pomoci může jen vydělat: menší absence matek (méně dní strávených doma s nemocnými dětmi), vyšší spokojenost zaměstnance a jeho loajalita.