Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rýže, fazole, ryby a maso
Bílkoviny pomáhají udržet vaši energii a dodávají miminku aminokyseliny, které potřebuje.
 

Pokud existuje jedna věc, bez které se ani vy ani vaše miminko neobejdete, jsou to především bílkoviny. Bílkoviny mají během těhotenství řadu funkcí: pomáhají udržet vaši energii a dodávají vašemu miminku aminokyseliny, které potřebuje k růstu.

Správná výživa

Měly byste věnovat pozornost nejen množství bílkovin, které jíte, ale také typu bílkovin. Těhotné ženy potřebují „kvalitní“ bílkoviny, které obsahují vysoké množství všech potřebných aminokyselin. Většina živočišných bílkovin patří mezi „kvalitní“, zatímco rostlinné bílkoviny nikoli. Proto odborníci doporučují, aby těhotné ženy konzumovaly každý den živočišné bílkoviny. Pokud jste vegetariánka nebo patříte mezi vegany (kteří nejí ani živočišné produkty včetně mléčných výrobků), musíte jíst speciální kombinace rostlinných bílkovin, například společně rýži a fazole tak, abyste zajistila svému tělu dostatečný přísun všech aminokyselin.

Potraviny bohaté na bílkoviny

Tmavé maso je pravděpodobně nejznámějším zdrojem bílkovin, ale každý den nemusíte jíst steak, abyste splnila svoji kvótu. Na bílkoviny je bohatá i řada jiných potravin, například ryby a drůbež. Stejně tak i mléčné výrobky a fazole. Každá z následujících potravin obsahuje 15 gramů bílkovin:

  • 2 velká vejce

  • Jedna porce (6-9 dkg) masa, ryb nebo drůbeže

  • 6 dkg tvrdého sýra

  • 1 šálek vařených fazolí, hrášku nebo čočky

  • 1/2 šálku sýra cottage

    Některé těhotné ženy nejsou zvyklé jíst hodně masa a mléčných výrobků a diví se, když příliš přibírají na váze. Pokud však budete jíst vyváženou stravu včetně správného množství kvalitních bílkovin, nemusíte mít strach z přibírání kil. Těhotenství je konec konců obdobím nárůstu váhy. Správná strava je jedním ze způsobů, jak zajistit zdraví vašemu rostoucímu miminku a jak se cítit dobře.

  •