V době těhotenství musíte dávat pozor na to, co jíte. Určitě chcete, aby vaše dítě dostávalo zdravou stravu.
Ale co je zdravá strava v těhotenství? Především nehubněte! Těhotenství není doba, kdy byste měla hubnout. Jezte dobrou výživnou stravu a nebudete mít problémy s redukcí kil, které jste nabrala, až se dítě narodí. Pokud máte problém s váhou – pokud máte podváhu nebo nadváhu – možná potřebujete v těhotenství speciální stravovací program. Prodiskutujte tuto otázku se svým lékařem. Těhotenství ale není doba, kdy byste měla hladovět.
Někteří lidé se ptají, kolik by měla žena během těhotenství přibrat. Normální přírůstek na váze je 8 až 16 kg, ale pokud významně nepřekročíte toto rozmezí, nezáleží na tom kolik. Někteří čeští lékaři nedoporučují žádnou hranici. Pokud je váš přírůstek více než 20 kg, bude vám po porodu chvíli trvat, než se nadbytečných kil zbavíte. Během těhotenství byste neměla držet dietu, těhotenství by však pro vás nemělo být omluvou, že můžete jíst od rána do večera!
Doporučená strava
Nabízíme vám hlavní kategorie potravin s příklady porcí:
VAŠE DENNÍ DÁVKA POTRAVIN Chléb, cereálie: 6-11 porcí denně
1 plátek chleba 1 rohlík nebo muffin 3-4 malé nebo 2 velké sušenky 1 šálek vařených vloček, těstovin nebo rýže asi 30 gramů hotových cereálií Ovoce: 2-4 porce denně 1 střední jablko, banán nebo jiné ovoce 1 šálek čerstvého, vařeného nebo kompotovaného ovoce Zelenina: 3-5 porcí denně 1 šálek listové zeleniny 1/2 šálku vařené nebo syrové nakrájené zeleniny Maso, drůbež, ryby: 170-200 gramů denně 1 vejce 1 šálek vařených fazolí Mléko, sýr, jogurt: 4 porce denně 1 šálek mléka 225 gramů jogurtu 30 gramů přírodního sýra 55 gramů zpracovaného sýra Tuky a sladkosti: omezte tuky a sladkosti Příležitostně můžete jíst tuky jako je máslo, zmrzlina a smetanový sýr. Sladkosti jezte v malém množství a vyhýbejte se velkému počtu prázdných kalorií, jinak se vaše váha dostane mimo kontrolu.
KALORIE Většina těhotných žen potřebuje 300 kalorií denně navíc než je běžná dávka. To znamená dva šálky nízkotučného mléka nebo jeden šálek zmrzliny nebo bagetu se smetanovým sýrem nebo sendvič s tuňákem.
VYBÍRAVOST V JÍDLE Nikdo skutečně neví, proč jsou některé ženy během těhotenství tak vybíravé. Vybíravost ale není důsledkem nedostatku některých potravin. Není třeba se čemukoli vyhýbat, pokud jíte s mírou, aby nedocházelo k velkému přírůstku váhy. Bohužel některé ženy mají dokonce chuť i na věci, které běžně k jídlu nejsou, na škrob na prádlo nebo na hlínu. Tento stav se nazývá Pica. Pokud máte takové chutě, informujte svého lékaře.
BÍLKOVINY Těhotné ženy potřebují asi 60 gramů bílkovin denně. Šálek mléka nebo 30 gramů červeného masa obsahuje 10 gramů bílkovin. Dobrými zdroji bílkovin je libové maso, drůbež, ryby, sušené fazole, čočka, ořechy, vejce a sýr. Snažte se vyhýbat nepasterizovaným měkkým sýrům, jako je Brie. Vyhýbejte se také čerstvým vejcím či syrovému masu, protože mohou obsahovat baktérie, které mohou vašemu dítěti škodit.
VÁPNÍK Během těhotenství potřebujete vápník pro formování kostí a zubů dítěte. Doporučená denní dávka vápníku během těhotenství je 1 200 mg denně. Vápník můžete přijímat ze zelené listové zeleniny, obohaceného pomerančového džusu, mléka, jogurtu a sýru. Denně byste měly sníst čtyři porce potravin bohatých na vápník.
ŽELEZO Denně potřebujete 15 až 30 mg železa. Ryby, drůbež, celozrnný chléb a cereálie, zelená listová zelenina, luštěniny, sušené ovoce, vařená vejce, játra a červené maso jsou dobrými zdroji železa. Některé ženy užívají doplňky železa ve druhém a třetím trimestru, ale pokud budete jíst stravu bohatou na železo, nebudete je potřebovat.
VITAMÍMÍNOVÉ A MINERÁLOVÉ DOPLŇKY Vitamínové a minerálové doplňky nemusí užívat ženy, které jí vyváženou stravu. Většina lékařů se domnívá, že tyto doplňky nejsou škodlivé, a proto je možné je užívat. Neužívejte je však místo vyvážené stravy. Poraďte se s lékařem, které vitamíny a doplňky jsou pro vás vhodné. Uložte veškeré vitamíny a železo do uzavřených lahviček tak, aby k nim neměly přístup děti a nemohly se náhodně předávkovat.
KOFEIN Nejlepší je mírná spotřeba kofeinu. Nepijte denně více než jeden až dva nápoje obsahující kofein, například kávu nebo nealkoholické nápoje.
ASPARTAM (UMĚLÉ SLADIDLO) Veškeré průzkumy říkají, že aspartam je v mírném množství bezpečný.
SŮL Sůl je důležitou živinou a většina žen ji konzumuje v dostatečném množství. V minulosti lékaři omezovali sůl během těhotenství, ale zpravidla to není nezbytné.
ALKOHOL Alkoholový syndrom plodu u novorozenců, kteří byli vystaveni alkoholu v bříšku, se projevuje psychickou retardací a fyzickými abnormalitami. Poprvé byl pozorován v 80. letech. Nikdo skutečně neví, jaké množství alkoholu způsobuje tento problém, proto se doporučuje, aby se ženy alkoholu v těhotenství raději zcela zřekly.
|